(050) 403-76-54 - прием заказов
  (050) 321-82-84 - консультация агронома
  (050) 704-76-16 - консультация агронома

Інноваційні рішення від «Євраліс Семенс» в селекції озимого ріпаку є запорукою успіху

Шашков О.В., канд. с.-г. наук, директор з розвитку продуктів «ТОВ Євраліс Семенс Україна»,

Мокрієнко В.А., канд. с.-г. наук, менеджер відділу по роботі з ключовими   клієнтами  ТОВ «Євраліс Семенс Україна»


Компанія «Євраліс Семенс» відома на українському ринку більше ніж 20 років. В минулому році компанія святкувала 80-річчя із дня її створення. 

Прийшовши на вітчизняний ринок під торговою маркою «Рустіка», компанія впевнено рухається вперед, зробивши акцент на якість, інновації, асортимент та високий стабільний рівень врожайності. Маючи концепцію розвитку озимого ріпаку, компанія «Євраліс Семенс» успішно продовжує селекцію по створенню нових сучасних інноваційних гібридів, застосовуючи інноваційні рішення. Портфоліо продуктів щороку розширюється.  На сьогодні компанія «Євраліс Семенс» – один із світових лідерів серед насінницьких компаній. Компанія входить у сімку провідних насіннєвих компаній світу. Потужні інвестиції в розвиток, науку, інновації забезпечують швидку віддачу у вигляді новітніх конкурентоспроможних продуктів.

Розвиток олійних культур в Європі вважається стратегічним напрямком, оскільки вони широко використовуються в виробництві продуктів харчування, кормів та промисловості. Озимий ріпак серед них займає особливе місце. На сьогодні він залишається економічно вигідною для вирощування культурою. За даними компанії Kleffmann, за останні 3 роки загальна площа озимого ріпаку в Центральній та Східній Європі збільшилась на 8% і в 2017 р. складає  7869,4 тис.га.
В Україні площа в 2017 р. під озимим ріпаком у порівнянні з минулим роком збільшились на 15,4%, сягнувши рівня 773,9 тис. га.  Найбільші площі посівів озимого ріпаку представлені в наступних областях – Одеська – 81.6 тис. га, Хмельницька – 60.7, Вінницька – 55,7, Дніпропетровська – 53,3, Тернопільська – 51,8, Львівська – 51,7, Черкаська – 48,8, Кіровоградська – 42,2, Херсонська – 41.4 тис. га.
Зазвичай селекційний процес озимого ріпаку суттєво розтягується через тривалий його вегетаційний період. Інноваційна технологія подвоєння гаплоїду, розробка якої повністю належить «Євраліс Семенс», дозволяє значно прискорити цей генетичний процес. Перевага методу подвоєння гаплоїду полягає в тому, що ми маємо можливість отримати потрібну батьківську лінію з певними ознаками для створення майбутнього гібриду на протязі 13 місяців замість класичної селекційної схеми, яка триває 4 роки. Селекційна інноваційна програма по озимому ріпаку, започаткована в 2008 році, вже сьогодні дає можливість фермеру оцінити її ефективність.

Портфоліо озимого ріпаку від «Євраліс Семенс» на сезон 2017-2018 рр. включає наступні гібриди:

ЕС ДАРКО (новий)
– ранній гібрид з підвищеною зимостійкістю та стійкий до розтріскування стручків. Характеризується високою масою 1000 насінин, високим рівнем гілкування, вмістом жиру – 49-50%, толерантний до хвороб (циліндроспоріозу, склеротиніозу, фомозу), стійкий до осипання. Рекомендована норма висіву 500 тис. схожих насінин/га.

ЕС ГІДРОМЕЛЬ – ранній стабільний гібрид з високою врожайністю. Один з кращих за рівнем адаптації в зонах Лісостеп та Полісся. Відрізняється високим рівнем стабільності, адаптований до вирощування в різних кліматичних умовах, стійкий до стресових умов. Добре поєднання врожайності та ранньостиглості. Характеризується високою енергією стартового росту, доброю зимостійкістю, високим рівнем гілкування, стійкий до осипання. Рекомендована норма висіву – 500 тис. схожих насінин/га. Максимальна врожайність в демонстраційних випробуваннях отримана: 60.5 ц/га - Хмельницька обл. (Дунаєвецький р-н) (2014), 58.4 ц/га – Вінницька обл. (Вінницький р-н) (2015), 48.1 ц/га – Київська (Рокитнянський р-н).

ЕС АЛОНСО – ранній гібрид із високою стійкістю до вилягання. Адаптований до вирощування у всіх кліматичних зонах – Степ, Лісостеп, Полісся. Характеризується швидким стартовим ростом, стійкістю до вилягання, доброю здатністю до гілкування. Навесні швидко відновлює вегетацію. Відрізняється доброю толерантністю до хвороб (фомозу, склеротиніозу, циліндроспоріозу). Рекомендована норма висіву – 500 тис. схожих насінин/га. Максимальна врожайність в демонстраційних випробуваннях отримана: 56.6 ц/га - Вінницька обл. (Вінницький р-н) (2015), 53.2 ц/га – Київська обл. (Рокитнянський р-н) (2015), 51.6 ц/га – Хмельницька обл. (Дунаєвецький р-н) (2015). 

ЕС ДАНУБ – середньоранній гібрид із високою врожайністю та чудовою толерантністю до фомозу. Характеризується високим рівнем зимостійкості та швидким стартовим ростом. Відрізняється високим рівнем гілкування, толерантний до хвороб (фомоз, циліндроспоріоз). Толерантний до вирощування в стресових умовах. Завдяки добре розвиненій кореневій системі має підвищенні коефіцієнти засвоєння елементів живлення. Толерантний до строків сівби. Один з кращих за рівнем врожайності в зонах Степу та Лісостепу. Рекомендована норма висіву – 500 тис. схожих насінин/га. Максимальна врожайність в демонстраційних випробуваннях отримана: 58.3 ц/га - Київська обл. (Рокитнянський р-н) (2015), 55.7 ц/га – Вінницька обл. (Вінницький р-н) (2015), 51.5 ц/га – Черкаська обл. (Уманський р-н).

ЕС НЕПТУН – середньоранній гібрид з високим рівнем врожайності  та прекрасною стійкістю до розтріскування стручків та до описання насіння (застосовано скринінговий процес відбору гібридів). Показує високий рівень зимостійкості та швидкий стартовий ріст. Пластичний до строків сівби. На гілочках першого-другого порядків формує стручки великого розміру. Добра толерантність до хвороб (циліндроспоріозу, склеротиніозу, фомозу). Рекомендована норма висіву – 500 тис. схожих насінин/га. Максимальна врожайність в демонстраційних випробуваннях отримана: 57.8 ц/га - Хмельницька обл. (Дунаєвецький р-н) (2014), 51.7 ц/га – Вінницька обл. (Вінницький р-н), 51.5 ц/га – Івано-Франківська обл. (Городенківський р-н) (2014).

ЕС МЕРКУРІЙ – середньопізній врожайний гібрид з дуже високим рівнем гілкування. Гібрид характеризується високою зимостійкістю. Формує міцне стебло. Відрізняється чудовою стійкістю до вилягання. Адаптований до вирощування у всіх кліматичних зонах – Степ, Лісостеп, Полісся. Толерантний до хвороб (склеротиніозу), стійкий до осипання. Рекомендована норма висіву – 430-450 тис. схожих насінин/га. Максимальна врожайність в демонстраційних випробуваннях отримана: 51.9 ц/га – Київська обл. (Рокитнянський р-н) (2015), 51.2 ц/га Івано-Франківська обл. (Городенківський р-н), 50.6 ц/га – Черкаська обл. (Звенигородський р-н).

ЕС ОДІС (новий) – середньопізній гібрид з високим рівнем врожайності та зимостійкості, з відмінною стійкістю до розтріскування стручків. Толерантний до хвороб (циліндроспоріозу, склеротиніозу, фомозу), стійкий до осипання насіння. Рекомендована норма висіву – 430-450 тис. схожих насінин/га.

Серед нових напрямків селекції «Євраліс Семенс» пропонує нові гібриди озимого ріпаку для технології Clearfield®. Цього року в Європі успішно пройшли реєстрацію гібриди EС Ангел, ЕС Сюріель — нові гібриди для технології Clearfield®. 
ЕС АНГЕЛ (новий) – середньостиглий гібрид для системи Clearfield®  з високою стійкістю до вилягання. Ефективний контроль за бур’янами: включаючи родини геранієвих та хрестоцвітих (редька дика та ін.), полегшення контролю за бур'янами в майбутньому. Відрізняється високим рівнем зимостійкості, доброю енергією початкового розвитку. Толератний до хвороб (циліндроспоріозу, склеротиніозу, фомозу). Стійкий до осипання насіння. Рекомендована норма висіву – 430-450 тис. схожих насінин/га.
Серед основних переваг гібридів озимого ріпаку селекції «Євраліс Семенс» слід відмітити високий рівень врожайності, зимостійкості, високий вміст жиру, низький вміст глюкозинолатів, ерукової кислоти, добру толерантність до хвороб, швидке відновлення вегетації весною, стійкість до розтріскування стручків. 
Технологія вирощування озимого ріпаку є досить складним механізмом, де кожен етап розвитку культури залежить від іншого і вимагає застосування всіх елементів технології. Нехтування одним з них може бути більш чутливим, ніж при вирощуванні інших культур. Саме в цих умовах набуває зовсім іншого значення вибір гібриду. За оцінками вітчизняних та зарубіжних фахівців, його вплив на кінцевий результат (врожайність) знаходиться на рівні 50%, а в умовах погіршення кліматичних умов, наявності стресових ситуацій, суттєвої нестачі вологи під час сівби озимого ріпаку його значення може бути ще більшим. Саме за цих умов правильно підібраний гібрид може бути запорукою отримання бажаного результату. Компанія «Євраліс Семенс», представляючи аналітичні дані врожайності своїх гібридів озимого ріпаку, надає можливість фермерам обрати саме той гібрид, який за даними випробувань найбільш адаптований до тієї чи іншої ґрунтово-кліматичної зони з метою отримання максимального потенціалу врожайності.
761