(050) 403-76-54 - прием заказов
  (050) 321-82-84 - консультация агронома
  (050) 704-76-16 - консультация агронома

Зменшення витрат робочої рідини

Найчастіше потенційний час обробки втрачається при під’їзді до заправника і заправці обприскувача, тому значне зниження обсягів води дуже впливає на продуктивність, своєчасність внесення і, як результат, на поліпшення показників застосування препарату.

Зниження витрати робочої рідини з 200 л/га до 100 л/га підвищує продуктивність на 30%, що дає змогу обробити 130 га в день замість 100 га. Більшість препаратів компанії «Сингента» мають однаковою мірою гарні показники при витраті робочої рідини 100 л/га. Основний виняток становлять контактні гербіциди для широколистих бур’янів.

Вимоги до розпилення для досходових і після сходових гербіцидів (грунтові гербіциди)

При досходовій обробці посіву існує тільки один цільовий об’єкт обробки - ґрунт. Завданням такого розпилення є рівномірний розподіл рідини по поверхні ґрунту. Осередкове проростання бур’янів, як правило, викликане низькою якістю обприскування внаслідок неправильного вибору розпилювача і знесення крапель.

Найкраще в такому випадку підходять розпилювачі, що мають крупнодисперсне розпилення. Як приклад можна назвати розпилювачі TeeJet Driftguard, TeeJet Turbo, Lumark Low-drift (зі зменшеним дрейфом), а також Drift Beta і Bubble Jet виробництва компанії Billericay Farm Services. Розпилювачі з порожнистим конусом розпилення в цьому випадку непридатні, оскільки мають дрібнодисперсне розпилення, яке може бути знесене.

Витрата робочої рідини не має істотного впливу на ефективність препаратів, що застосовуються до сходів культури в сухих умовах. Адже навіть 1000 л/га еквівалентні лише 0,1 мм опадів. Разом із тим, обприскування ґрунтовими препаратами в умовах посухи не бажане, оскільки додатково потребує мілкого заорювання препаратів легкими боронами. 

Обробка зернових культур

Злакові культури являють собою високі, вертикально зростаючі рослини. Більші краплі глибше проникають всередину стеблестою, ніж дрібнодисперсне розпилення, яке або відхиляється услід за турбулентним потоком або зноситься вітром.

Як правило, при використанні стандартних щілинних розпилювачів на озимій пшениці у фазі початку виходу в трубку на цільовий об’єкт потрапляє лише половина розпилюваного робочого розчину.

При подальшому розвитку рослин кількість рідини, що утримується на них, може досягти рівня 90% від усього обсягу розпилення.

Контроль широколистяних бур’янів

Досягти більш ефективного розпилення гербіцидів на широколистяних бур'янах у посівах злакових культур можна за рахунок вибору розпилювачів, які продукують великі краплі, оскільки їхній розмір сприяє глибшому проникненню. Проте використання розпилювачів із занадто крупними краплями, таких як Teejet`s Turbo і BubbleJets, може призвести до зниження ефективності проти деяких бур’янів, наприклад, шпергеля звичайного або романа польового.

Витрата робочої рідини 100 л/га підходить для бур’янів невеликих розмірів, але при цьому результат буде нижчий ніж при використанні робочої рідини 200 л/га, що найкраще підходить для фенологічної фази розвитку зернових фази кущіння та насгупних фаз. Післясходовий гербіцид для обробки проти злакових бур’янів: Фюзілад Форте, Пальміра.

Високий вміст поверхнево активних речовин (5% і вище) у препаративній формі препарату сприяє утримуванню робочого розчину на поверхні рослин. Деякі препарати з новими формуляціями, наприклад Фюзілад Форте, забезпечують ідеальне поєднання допоміжних речовин і олій, що входять у препарат.

Стандартні щілинні пласкофакельні розпилювачі, що працюють за тиску близько 3-х бар, досягають доброго однорідного розподілу без надмірного зносу факела розпилення. За занадто високого тиску факел розпилення утворює хмару, яка легко зноситься вітром, що призводить до нерівномірного розподілу.

Слід уникати великих гектарних витрат робочої рідини (понад 200 л/га), оскільки для таких обсягів потрібні розпилювачі більшого типорозміру, які продукують крупніші краплі. Не рекомендується використовувати розпилювачі більші ніж 110-04.

ОБРОБКА ШИРОКОЛИСТЯНИХ КУЛЬТУР НА ПРИКЛАДІ КАРТОПЛІ

Обробляти листковий покрив широколистяних культур дуже складно і не завжди ефективно. Часто на листковій поверхні залишається тільки 10-15% від усієї робочої рідини. Краплям великого розміру важче проникати всередину листкового покриву, на відміну від дрібних крапель, які можуть потрапити туди при горизонтальній турбулентності повітря.

Розпилювачі для застосування препаратів Ридоміл Голд МЦ, Ширлан

Розпилювачі зі зміненим нахилом факела розпилення, такі як  Lumark`s Twin Cap (байонетна головка з двома розпилювачами) з передньою заглушкою і розпилювачем типорозміру 110-04 у задній частині створює факел розпилення із меншим ступенем дрейфу і спрямовує середньодис- персне розпилення у заданому напрямку. По мірі росту культури та змикання листкового покриву можна подвоїти кількість розпилювачів і норму витрати препарату для ефективнішого захисту нижнього ярусу рослин. 

БАКОВІ СУМІШІ

При використанні бакових сумішей завжди слід обирати розпилювачі, які максимально відповідають умовам застосування і вибору препарату. Як правило, до складу препарату входять емульсифікатори, зволожувачі, диспергуючі добавки, згущувачі, компоненти, що попереджують замерзання і утворення піни та забезпечують зберігання препарату у відмінному стані протягом багатьох років. Існує потенційний ризик завдання шкоди посівам, оскільки з кожним продуктом, що додається, збільшується вміст прилипачів. Надмірне додавання прилипача збільшує ймовірність опіку листя гербіцидом. Нарешті, найпоширеніша проблема — фізична несумісність. Відомо, що мікроелементи, такі як марганець і магній, можуть забивати фільтри розпилювачів. Якісні рідкі препара- іивні форми створюють менше проблем, ніж порошкоподібні.

Техніка ефективного перемішування різних препаративних форм

Основною перевагою застосування цієї техніки є запобігання засмоктуванню повітря в бак обприскувача, що допомагає попереджувати утворення піни при приготуванні робочої рідини.

У більшості обприскувачів у міксер можна також додавати порошки у сухому вигляді. Якщо це неможливо, порошок слід попередньо змішати з водою і залити у міксер через фільтр у вигляді маточного розчину.

Заправка препаратів у міксер обприскувача проводиться в такій послідовності:

1. Міксер заповнюється чистою водою з бака обприскувача приблизно на третину.

2. У міксер вводиться препарат у кількості, що необхідна для заправки основного бака обприскувача, причому одночасно миється мірна ємність або тара з-під препарату за допомогою пристрою, розташованого в міксері (допускається використання препаратів у водорозчинній тарі).

3. Кришка міксера закривається, і він повністю заповнюється водою, а отриманий маточний розчин перемішується.

4. Маточний розчин подається в основний бак обприскувача, при цьому після спорожнення міксера здійснюється його мийка, і залишки маточної рідини подаються знову в основний бак.

При приготуванні бакової суміші з іншими ЗЗР слід дотримуватися порядку розчинення препаратів у баку обприскувача: ВДГ ДГ ЗП або СК КЕ.

При заповненні баку обприскувача заправний шланг завжди повинен бути вище рівня води, щоб уникнути зворотного всмоктування. Робочий розчин слід використовувати в день приготування. Категорично забороняється додавати в міксер чи бак обприскувача два продукти одночасно. Перед тим як додати в резервуар наступний компонент, слід переконатися, що попередній продукт повністю розчинився.

Вибір правильної висоти штанги обприскувача

Випробування показали, що для злакових культур на стадії початку виходу в трубку при зниженні висоти штанги з 66 см до 33 см над рівнем рослин кількість препарату, що потрапив на широколистяні бур’яни, збільшується на 30%. Водночас усі виробники розпилювачів вважають, що висота у 40 см є мінімально допустимою за використання щілинних розпилювачів із кутом факела розпилення 110°.

Оптимальна висота штанги для пласкофакельних щілинних розпилювачів становить 50 см над поверхнею цільового об’єкту. Обприскування при висоті штанги в 1 м різко знижує ефективність обробки і категорично не рекомендується.

Налагодження та калібрування обприскувачів

Калібрування слід проводити на початку сезону і перевіряти перед кожним обприскуванням. Для перевірки застосовується візуальний і вимірювальний метод.

Крок 1: Перевірка готовності обладнання

1. Наповніть бак обприскувача водою наполовину.

2. Оберіть швидкість обертання двигуна для обприскування. Зазначте обрану кількість обертів на тахометрі.

3. Увімкніть насоса і встановіть робочий тиск (зазвичай у 3 атмосфери).

4. Перевірте роботу всіх розпилювачів, запірних клапанів, зворотного трубопроводу і мішалки. Пам’ятайте, що наконечник із пласким факелом розпилення встановлюється під кутом 10° до осі штанги. Байонетна головка забезпечує автоматичну установку розпилювача під необхідним кутом. Неприпустимими є підтікання, накопичування рідини зі сполук, патрубків. Після вимикання подачі рідини на штангу і спрацьовування відсікачів допускається прокрапування з розпилювача не більше 2 мл рідини (5-6 крапель).

5. Перевірити за допомогою мірних кухлів рівномірність виливу через кожен розпилювач протягом однієї хвилини при сталому тиску 3 атмосфери. Для розпилювачів із витратою понад 1 л на хвилину можна робити замір за 1/2 хвилини.

6. Витрата через всі розпилювачі підсумовується і ділиться на їхню кількість. Отримане значення береться як середнє, і розпилювачі, витрата яких відрізняється від нього більш ніж на 5%, вибраковуються. Розпилювачі з відхиленням понад ± 5% слід замінити новими. Після заміни перевірку повторюють.

Крок 2: Налаштування витрати робочої рідини

1. Підібрати відповідну передачу.

2. Виміряти фактичну швидкість обприскувача. Для цього необхідно виміряти, за який проміжок часу обприскувач на робочій швидкості пройде полем із увімкненим насосом і гідромішалкою відстань 100 метрів. Розрахувати фактичну швидкість за формулою:

V = 100х3,6/t км/год, де t - час, за який обприскувач проїде 100 метрів.

3. Визначити ширину робочого захвату штанги (L) в метрах і кількістю розпилювачів на штанзі (n) штук.

4. Розрахунок фактичного виливу робочої рідини (Q, л/га) на гектар визначається за формулою:

Q = 600qxn/LxV л/га

де q - витрата рідини через один розпилювач, V - фактична швидкість руху.

5. У випадку, якщо отримана витрата робочої рідини не відповідає необхідній, потрібно її відкоригувати, збільшивши тиск (якщо подача була нижчою за розрахункову) або знизивши його (якщо подача була вищою за розрахункову).

Якщо зміна тиску в прийнятних межах не дає бажаної витрати, то потрібно змінній швидкість руху обприскувача або підібрати інший розмір розпилювачів. У такому випадку зміни витрати робочої рідини необхідно перевірити ще раз і провести перерахунок усіх параметрів.

Вплив швидкості обробки на якість розпилення і траєкторію падіння

Швидкість руху обприскувача може по-різному впливати на якість розпилення.

В обприскувачах, обладнаних автоматичним керуванням подачею робочої рідини, при збільшенні швидкості руху машинно-тракторного агрегату тиск збільшується пропорційно квадрату збільшення швидкості. Для невеликого збільшення швидкості потрібно велике збільшення тиску задля підтримання необхідної витрати робочої рідини на гектар. Таким чином, високий тиск призводить до формування дрібнодисперсного розпилення і значного збільшення знесення робочої рідини.

Нарешті, чим вища швидкість обприскувача, тим меншою є проникаюча здатність робочої рідини вглиб злакових культур, і це негативно позначається при гербіцидній обробці проти злакових бур’янів на ранніх стадіях розвитку. Тому при обприскуванні протизлаковими гербіцидами на озимій пшениці у фазі кущіння навесні для найкращого контролю бур’янів рекомендується використовувати швидкість, яка не перевищує 9 км/год.

ПРОМИВАННЯ ОБПРИСКУВАЧІВ У ПОЛІ

Промивання баків обприскувачів завжди краще виконувати в полі. Цей процес полегшується, коли на обприскувачах є резервуари з чистою промивною водою і промивні розпилювачі всередині основного бака. Насадки для очищення резервуару також полегшують процес промивання і є необхідними при використанні препаратів на основі сульфонілсечовин.

У всіх випадках потрібна триразова промивка обприскувачів. Триразова промивка невеликими об’ємами води збільшує ефективність очищення системи обприскувача у 4 рази порівняно з одноразовою промивкою більшим об’ємом води.

Якщо промивних резервуарів не передбачено, їх завжди можна встановити додатково. Потрійна промивка практично повністю очищує форсунки, штанги і лінійні фільтри. 

Фактори, що впливають на ефективність застосування фунгіцидних препаратів:

Слід пам’ятати, що обприскування фунгіцидами є найбільш ефективними, якщо вони застосовуються:

- із суворим дотриманням установлених регламентів;

- з профілактичною метою при реальній небезпеці зараження (за наявності осередків захворювань) і метеоумовах, сприятливих для розвитку захворювання (наявність крапельно-рідкої вологи у посіві);

- з лікувальною метою при слабкому ураженні нижніх листків (< 10%, для більш повної реалізації профілактичних і лікувальних можливостей фунгіциду).

Пам’ятайте, що фунгіцид захищає:

- тільки ті частини листя, на яких були відсутні симптоми ураження на момент обробки, оскільки уражені тканини не відновлюються;

- при температурі повітря на період обробки не більше + 25 °С (для забезпечення проникнення препарату і його пересування по рослині);

- при відсутності мряки протягом 1 години і зливи протягом 2 годин після обробки (для запобігання змиву);

- при слабкому вітрі до 5 м/с (для запобігання знесенню препарату); робочий розчин повинен бути використаний у день приготування.